My Street Films SK vyvrcholí festivalovou premiérou krátkych dokumentov na Jednom svete

Zverejnené

Na premiére, ktorou vyvrcholí aktuálny ročník vzdelávacieho projektu, sa predstaví šesť krátkych dokumentárnych filmov. Ich autorky a autori čerpali námety zo svojho rodinného aj pracovného prostredia, v programe sa budú striedať súkromné aj verejné témy, ktorými ako spoločenstvo žijeme.

Premiéra sa uskutoční 25. októbra o 17:00 v bratislavskom Kine Lumière ako súčasť programu medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet.

Traktor a sushi, r. Terézia Hlavačková

My Street Films SK je etablovaný vzdelávací formát, ktorý na sérii workshopov prevádza záujemcov a záujemkyne o dokumentárnu tvorbu procesom vzniku filmu od námetu až po finálny strih. Podmienkou účasti nie sú predošlé skúsenosti s nakrúcaním ani filmové vzdelanie. Projekt je otvorený pre každého, kto v sebe nosí silnú tému a chce ju spracovať filmovými prostriedkami pod vedením výrazných osobností slovenskej kinematografie. Lektorskú zostavu tento rok tvorili Barbora Sliepková, Dominik Jursa, Adam Hanuljak a strihoví konzultanti Maroš Šlapeta a Róbert Karovič.

Traktor a sushi režisérky Terezy Hlavačkovej je citlivým pohľadom na vzťah vnučky a jej starých rodičov, v ktorom film poslúžil ako nástroj vzájomného zblíženia. Stretnutie generácií a ich odlišných svetov prináša momenty láskavého humoru, ale aj melanchólie za tým, čo pomaly zaniká. Vo Vyfabulovanom životopise Milana V. sa autorka Ema Vičanová vydáva na cestu experimentu, v ktorom skúma svoju fascináciu knihami z políc antikvariátov. Z letmých odkazov na stránkach kníh fabuluje príbeh o úniku hrdinu do fantazijného temného lesa. Psycho Stigma je súčasťou širšieho dokumentárneho projektu Petra Orvoša, ktorý si kladie za cieľ destigmatizovať psychické ochorenia a poruchy. Portrétuje ženu, ktorá má od skorého detstva diagnostikovanú depresiu.

Psycho Stigma, r. Peter Orvoš

Slavomír Capek a Tomáš Telepák sa ako nadšenci a aktivisti dlhodobo venujú mapovaniu umenia vo verejnom priestore svojho rodného mesta. Stratené v Prešove je názov publicistického filmu, v ktorom tému nastoľujú pre širšie publikum. Vratko Varga do projektu prispel autorskou reflexiou vzťahu našej spoločnosti k tradičnej ľudovej kultúre. V snímke Stratené dedičstvo problematizuje vplyv modernizácie, globalizácie, ale najmä zmocňovanie sa folklórnych prejavov politickou mocou. Lukáš Skurka je zamestnancom energetickej distribučnej spoločnosti a otcom dvoch malých detí. Pre tie je superhrdinom, ktorý sa na plošine vyváža do výšky elektrických stĺpov, aby chránil bociany pred nebezpečenstvom. V jeho filme Život nad napätím z detskej perspektívy spoznávame nielen život bocianov, ale aj dôležitosť nezištnej ľudskej starostlivosti o prírodu.

Život nad napätím, r. Lukáš Skurka

Autori a autorky si svoje filmy prídu osobne uviesť. Súčasťou premiéry bude aj vyhlásenie ocenenia My Street Films SK Award pre najlepší film ročníka, o ktorom rozhodne porota zložená z koordinátorky projektu Jeden svet na školách Michaely Kollárikovej, filmového kritika Tomáša Hudáka a dokumentaristky Leny Kušnierikovej.