Vyhľadať
Close this search box.

O projekte

Zmyslom projektu My Street Films SK je vzdelávanie v oblasti tvorby dokumentárneho filmu s presahmi k občianskej žurnalistike. Je určený záujemcom a záujemkyniam bez nevyhnutnosti predošlého formálneho filmového vzdelania – teda pre všetkých tých, ktorých lákajú možnosti filmového média na vyjadrenie vlastného pohľadu na svet a svoj bezprostredný životný priestor. Na začiatku každého ročníka je otvorená výzva na prihlasovanie autorských námetov, z ktorých porota vyberie približne 8 najzaujímavejších. Ich autori a autorky získajú jedinečnú možnosť rozvinúť ich a realizovať do podoby krátkeho dokumentárneho filmu. To všetko pod inšpirujúcim lektorským vedením s dôrazom na dramaturgickú výstavbu a systematickú prácu na vlastnom filmovom projekte.

Program je koncipovaný tak, aby účastníkov a účastníčky previedol procesom vzniku filmu od dôslednej literárnej prípravy, cez réžiu dokumentárneho filmu a prácu s ľuďmi pred kamerou až po strihové spracovanie nakrúteného materiálu. Program uzatvára slávnostná premiéra a vyhlásenie ocenení My Street Film Awards pre najlepšie filmy daného ročníka.

My Street Films je vzdelávací formát, ktorého pôvod siaha do roku 2011, kedy v Spojenom kráľovstve prebehol prvý ročník pod záštitou prestížneho londýnskeho festivalu Open City Docs Fest. Od roku 2014 projekt kontinuálne beží v Českej republike ako iniciatíva VOD platformy DAFilms.com. Predošlé dva slovenské ročníky organizovali žilinská Truc sphérique (2015) a bratislavská A4 (2017). V roku 2022 organizáciu slovenskej vetvy projektu preberá Národné osvetové centrum v spolupráci s Hornošarišským osvetovým strediskom.