Lektori

Marek Kuboš (1970, Trstená)
Vyštudoval dokumentárnu tvorbu na FTF VŠMU v Bratislave v 90. rokoch, ako jeden z výrazných absolventov, ktorých filmová kritika radí do takzvanej Generácie 90. Zaujal už svojimi študentskými filmami Cesta fotografa (1993) a Žel. st. 2. tr. Kraľovany (1998). Spoločenskú atmosféru na sklonku mečiarizmu demaskoval vo filmoch Hlas 98 (1999) a Taká malá propaganda (2001). Po sedemnásťročnej pauze nakrútil odbornou aj diváckou verejnosťou oceňovaný autorský dokument Posledný autoportrét (2018), ktorý je sebaspytujúcou úvahou o práci filmového dokumentaristu. Získal zaň zvláštne uznanie na MFDF Jihlava a cenu Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti.

Marek Kuboš

Dominik Jursa (1988, Bratislava)
Ukončil štúdium réžie v Ateliéri dokumentárnej tvorby na FTF VŠMU. Vo svojich filmoch sa zaoberá ekológiou, nacionalizmom, občianskou spoločnosťou a aktivizmom. Ako režisér pôsobí na voľnej nohe, má za sebou spoluprácu na viacerých televíznych projektoch a dokumentárnych cykloch (Expremiéri, Biele vrany a hrdinovia medzi nami) a internetovej investigatíve (Cez čiaru). Jeho absolventský projekt a dlhometrážny debut Zlatá zem (2020) sa na pozadí boja obyvateľov malých obcí na východe Slovenska s veľkou americkou ropnou spoločnosťou hlbšie venuje téme životného prostredia. Jursa zaň získal Cenu Literárneho fondu na MFF Cinematik.

Dominik Jursa, Zdroj: SME – Marko Erd

Barbora Sliepková (1993, Bratislava)
Je absolventkou dokumentárnej réžie na FTF VŠMU. Jej študentský film O sestre (2016) získal Cenu LITA za najlepšiu réžiu na Festivale študentských filmov Áčko a hlavnú cenu v súťažnej sekcii In the middle of Europe na MFFK Febiofest, spolu s cenou divákov. V roku 2021 mal premiéru jej celovečerný film Čiary (2021), za ktorý na MFDF Jihlava získala hlavnú cenu v sekcii Opus Bonum a zároveň ocenenie za najlepší debut. Pôsobí ako členka tvorivého tímu televíznej diskusnej relácie Večera s Havranom. Pravidelne sa podieľa na tvorbe autorských dokumentárnych filmov, rozhlasových a fotografických projektov. V súčasnosti pracuje s autorkami Vierou Čákányovou a Luciou Kašovou na poviedkovom filme o skládkach toxického odpadu na Slovensku a na rozhlasovom fíčri o snoch.

Barbora Sliepková, Zdroj: Čiary – Nicole Brlej