Vyhľadať
Close this search box.

Filmy 2023

Filmy vznikli v rámci ročníka My Street Films SK 2023, premiéru mali v novemberi 2023 na Medzinárodnom filmovom festivale Jeden svet.

Kolotoč popierania

réžia Eliška Pastieriková

Kolotoč popierania spracúva ťažkú skúsenosť so spoluzávislosťou cez výnimočne osobnú a úprimnú perspektívu. Intímne videodenníkové fragmenty nás sprevádzajú autorkiným vnútorným procesom vyrovnávania sa so svojou traumou. V jej túžbe po živote a jeho ľahkosti nakoniec prichádza liečivá katarzia.

Film získal ocenenie My Street Films SK Award 2023.

https://dafilms.sk/film/16834-kolotoc-popierania

Ticho

réžia Dorota Suránová

Ticho je citlivým portrétom mladej rehoľnej sestry, ktorá spoza klauzúrnych mreží kláštora prináša krehkú výpoveď o živote v tichu. Film nenásilne, s rešpektom a bez posudzovania pozoruje detaily, ktoré tvoria izolovaný svet sestier, pričom nás podnecuje klásť si bytostné otázky o viere či slobode.

Film získal ocenenie My Street Films SK Award 2023.

https://dafilms.sk/film/16831-ticho

Stráž prírody

réžia Maroš Ondrejka

Terka svoj život zasvätila prírode a službe v prospech životného prostredia. Ako členka dobrovoľnej stráže prírody v teréne dozerá na dodržiavanie zákonov a predpisov, na Sysľovských poliach monitoruje výskyt vzácnych dropov. Dennodenne musí čeliť najkrutejšiemu z predátorov – človeku.

Film získal špeciálne uznanie My Street Films SK Award 2023.

https://dafilms.sk/film/16838-straz-prirody

Projekt G. M.

réžia Andrej Purkart

Filmové pátranie po zabudnutom priekopníkovi domácej hororovej literatúry Gustávovi Martiškovi vedie až k fundamentálnym otázkam, ktoré súvisia so stopou jednotlivca v dejinách. Podvratný mokument skúma deficity kolektívnej pamäti v nastupujúcej ére jazykových modelov a umelej inteligencie.

Film získal špeciálne uznanie My Street Films SK Award 2023.

https://dafilms.sk/film/16840-projekt-g-m

Tieň nad Atacamou

réžia Jana Sabová

Autorka filmu sa vydáva do Chile, aby priniesla vlastné svedectvo o negatívnych vplyvoch nadprodukcie oblečenia z najväčšej textilnej skládky na svete. Aj keď na svojej ceste nenachádza presne to, čo čakala, spoznáva, že zastaviť sa a skutočne vidieť, čo má okolo seba, je možno to najpotrebnejšie.

https://dafilms.sk/film/16839-tien-nad-atacamou

Priateľ Pathan

réžia Ladislav Totkovič

Po nástupe Talibanu stratil Baz životnú perspektívu vo svojom rodisku a po dramatickom putovaní našiel nový domov na Slovensku. Tu sa spoznal s autorom filmu, ktorý sa ako študent sociálnej antropológie zaujímal o kultúru Paštúnov. Výskum prerástol do priateľstva a film je podmanivým záznamom tejto premeny.

https://dafilms.sk/film/16837-priatel-pathan

Domov

réžia Hana Hulíková

Autorka vo filmovej eseji uvažuje o rôznych podobách a významoch domova a prostredníctvom presných kompozícií a detailov vytvára jeho vizuálnu metaforu. Svoj osobný domov postupne nachádza v momentoch s rodinou, priateľmi, v odchodoch a návratoch, v cykloch, ktoré sa opakujú.

https://dafilms.sk/film/16832-domov

Agnesa

réžia Oliver Kertész

Agnesa žije sama vo veľkom rodinnom dome v malom meste. Tiché monotónne dni preruší len návšteva jej milovanej vnučky. V experimentálnom dokumentárnom portréte svojej starej mamy autor zachytáva pomalé plynutie času v starobe.

https://dafilms.sk/film/16833-agnesa

Aj sochy žijú

réžia Erika Hajzoková

Filozofická filmová esej nás cez úvahy o pretváraní neživej hmoty do podoby kamenných reliéfov, sôch či katedrál privádza až k otázkam o zmysle a podobe ľudskej tvorivosti. Kde stoja naše výtvory vo vzťahu k prapôvodným dielam prírody? Aké miesto majú fyzické diela v kontexte virtuálneho metasveta? Sme ešte schopní reálneho dotyku s hmotou?

https://dafilms.sk/film/16841-aj-sochy-ziju