Vyhľadať
Close this search box.

Filmy 2022

Filmy vznikli v rámci ročníka My Street Films SK 2022, premiéru mali v novemberi 2022 na Medzinárodnom filmovom festivale Jeden svet.

V riadkoch

réžia Pavla Rachelová, Peter Takács

V riadkoch je osobnou výpoveďou o hľadaní vnútornej rovnováhy a pokoja v kontakte s prírodou a chválou manuálnej práce. Protagonista a spoluautor filmu v jednej osobe obhospodaruje malý vinohrad neďaleko Šurian. Nerobí to s vidinou ekonomického zisku. Medzi riadkami viniča nachádza priestor na stíšenie.

Film získal ocenenie My Street Films SK Award 2022.

Symbol

réžia Kristína Žilinčárová

Symbol sa experimentálnymi filmovými postupmi vyrovnáva s nedotknuteľnosťou vojnového monumentu, ktorý sa týči nad Bratislavou ako pomník padlým osloboditeľom a mocenský symbol zároveň. Obrazy a zvuky Slavína spolu so zozbieranými výpoveďami vrství a spája v provokatívnej montáži. Na seba tu narážajú protirečivé interpretácie a pohľady na konkrétne miesto pod nánosmi času.

Film získal špeciálne uznanie My Street Films SK Award 2022.

23

réžia Eva Gabrižová

23 je pohľadom do vnútra freetekno subkultúry, ktorá hľadá únik z mestskej každodennosti. Jeho autorky s kamerou v ruke bádajú v prostredí rave parties a samy na sebe testujú oslobodzujúce účinky dunivých beatov. Pýtajú sa, či zážitok eufórie prináša skutočné šťastie.

Čarodějnice z Gorolie

réžia Petr Turoň

Čarodějnice z Gorolie sú filmom o magickom náboji miest autorovho detstva. Rozprávajú o mýtoch a poverách, ktoré sa tradujú v horskom regióne na slovensko-česko-poľskom pohraničí. Je zdieľaná viera v nadprirodzené sily dôkazom, že skutočne existujú?

Kousky

réžia Matej Mikloš

Kousky skladajú fragmentárny portrét Radka, muža bez domova, uviaznutého v špirále existencie na okraji, a predsa uprostred mesta. Svojho protagonistu autor spoznal počas štúdia v Brne a rozhodol sa ho sledovať po vyšliapaných chodníčkoch urbánnou krajinou, rozprávajúc o drobných stratégiách prežitia.

Prikrása

réžia Eliška Urmínová, Marek Haring

Prikrása nás zavedie na severovýchod do najmenšej slovenskej obce s hŕstkou domov a dvanástimi obyvateľmi. Citlivá dokumentárna štúdia prostredia sa dotýka problému vyľudňovania vidieka, kvality a perspektívy života v odľahlých častiach krajiny. Letmé stretnutia s miestnymi odkrývajú silu puta a pocitu zodpovednosti za rodný kúsok zeme.