Vyhľadať
Close this search box.

Filmy z projektu My Street Films SK opäť mieria na Jeden svet

Zverejnené

Ďalší ročník vzdelávacieho projektu My Street Films SK, zameraného na tvorbu autorských dokumentárnych filmov pre záujemcov a záujemkyne často bez predošlých skúseností s nakrúcaním, čoskoro vyvrcholí slávnostnou premiérou. Uskutoční sa 4. novembra o 19.00 v bratislavskej A4 – Priestore pre súčasnú kultúru ako súčasť programu medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet.

V priebehu ôsmich mesiacov účastníci a účastníčky projektu rozvíjali pôvodné námety do podoby krátkych filmov. Využili pri tom tri víkendové workshopy a priebežné konzultácie s lektorskou trojicou, ktorú tento rok tvorili Barbora Sliepková, Adam Hanuljak a Marek Kuboš. V záverečnej fáze mali k dispozícii tiež strihového konzultanta Maroša Šlapetu.

Kolekcia je tematicky rôznorodá: citlivé nahliadnutie do izolovaného života rehoľnej sestry, filmová esej o význame a podobách domova, tichá impresia o plynutí času v starobe, intímna denníková reflexia skúsenosti so spoluzávislosťou, dokumentárne portréty etnického Paštúna či mladej strážkyne prírody. Autori a autorky sa dotkli aj aktuálnych tém, ako je problém nadprodukcie a tvorby odpadu či otázka dôveryhodnosti informácií v kontexte vývoja umelej inteligencie. Filmy tohto ročníka sa pomaly odkláňajú od lokálnych perspektív a otvárajú témy, ktoré majú globálnejší charakter. 

Súčasťou premiéry bude aj vyhlásenie ocenenia My Street Films SK Award, o ktorom rozhodne porota zložená z koordinátorky filmového programu festivalu Jeden svet Kataríny Gališinovej, filmového strihača a minuloročného lektora projektu Petra Kotrhu a Kateř Tureček, ktorý sa venuje filmovej teórii a réžii. Po projekcii bude nasledovať Q&A s autorstvom a lektorstvom. Tešiť sa môžete aj na premiérovú afterparty, na ktorej zahrá hudobný producent a DJ Isama Zing.