Vyhľadať
Close this search box.

Smerujeme na Gemer. Víkendový strihový workshop hostí Rožňava

Zverejnené

Aktuálny ročník vzdelávacieho projektu My Street Films SK sa blíži do záverečnej fázy. Na treťom zo série workshopov, ktorý sa uskutoční 8. – 10. septembra v Rožňave, sa budú účastníci a účastníčky venovať strihovej dramaturgii svojich krátkych filmových projektov. Organizačne workshop zastrešuje Gemerské osvetové stredisko (GOS), kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v spolupráci s Národným osvetovým centrom (NOC).


„Tvorivý proces bude opäť prebiehať pod lektorským vedením výrazných osobností slovenského dokumentu. Režisérka Barbora Sliepková a režiséri Marek Kuboš a Adam Hanuljak účastníctvo sprevádzali od počiatočných fáz ich námetov. V záverečnej etape lektorský tím obohatí filmový strihač Maroš Šlapeta,“ uvádza za NOC Debora Pastirčáková.

Tematický záber pripravovaných filmov sľubuje podnetnú divácku skúsenosť. Autori a autorky v nich citlivo reagujú na aktuálne problémy ako je otázka migrácie, ekologický vplyv rýchlej módy či fenomén umelej inteligencie pri tvorbe umeleckých diel. Zároveň si vyberajú osobné témy ako hľadanie identity a domova v období dospievania, či osamelosť staršieho človeka, na ktoré nazerajú s prekvapivou úprimnosťou a ľudskosťou. Dokončené filmy budú slávnostne odpremiérované na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý sa uskutoční začiatkom novembra v Bratislave.

„Súčasťou workshopu bude aj premietanie dokumentárneho filmu Osamelí bežci: Ideme ďalej!
režiséra Martina Repku. Po premietaní bude nasledovať diskusia so scenáristom a producentom filmu Marošom Šlapetom, ktorý je jedným z lektorov My Street Films SK,“ informuje Anežka Kleinová (GOS) a dodáva: „Projekcia sa uskutoční v priestoroch Kultúrno-kreatívneho centra Kláštor v Rožňave v piatok 8. septembra o 19.30.