Vyhľadať
Close this search box.

Víťazným filmom ročníka 2022 sa stal vinohradnícky dokument V riadkoch

Zverejnené

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet hostil premiéru obnovenej slovenskej vetvy projektu My Street Films, ktorá zavŕšila aktuálny ročník 2022. V zaplnenej kinosále bratislavskej A4 – Priestore súčasnej kultúry sme predstavili finálne verzie filmov, ktoré naši účastníci a účastníčky pripravovali niekoľko mesiacov pod lektorským vedením Barbory Sliepkovej, Mareka Kuboša a Dominika Jursu s prispením strihových konzultantov Petra Kotrhu a Maroša Šlapetu. Filmy vznikli na základe námetov prihlásených do otvorenej výzvy.

Premiéra My Street Films SK 2022 na festivale Jeden svet. (Autorka fotografie: Kvet Nguyen)

Súčasťou slávnostnej premiéry bolo aj vyhlásenie ocenení, o ktorých rozhodla porota zložená z programovej koordinátorky My Street Films CZ Magdy Španihelovej, režisérky Viery Čákanyovej a koordinátorky programu Jeden svet v komunitách Martiny Čeretkovej.

V riadkoch (réžia Pavla Rachelová, Peter Takács)

Víťazným filmom My Street Films SK 2022 sa stal dokument V riadkoch Pavly Rachelovej a Petra Takácsa. Porota vyzdvihla čistotu jeho spracovania, zrozumiteľnosť a sympatickú životnú filozofiu, ktorá vyzdvihuje hodnotu manuálnej práce ako odpovede na problémy a výzvy tejto doby. S ocenením sa viaže aj zaradenie filmu do katalógu alternatívneho distribučného projektu Jeden svet v komunitách, prostredníctvom ktorého si snímku V riadkoch môžu bezplatne zapožičať a premietať kluby, spolky aj neformálne zoskupenia so záujmom o dokumentárny film.

Symbol (réžia Kristína Žilinčárová)

Zvláštne uznanie získala Kristína Žilinčárová za film Symbol, ktorý porota ocenila ako podnetný pokus o esejistickú reflexiu rôznych typov pamäti (subjektívnej, kolektívnej, politickej, historickej), ktoré sa spájajú s určitým symbolickým miestom. Film pracuje s kontrastom vážneho a banálneho, vykazuje zmysel pre humor, tvorivo využíva asynchrónny zvuk, obrazovo-zvukové metafory, asociatívnu strihovú skladbu.

Kolekcia šiestich filmov projektu My Street Films SK 2022 bude od 28. novembra dostupná aj online, na platforme DAFilms.sk.